Druholigisté přivezli z Náchoda výhru

Náměšťští šachisté vyjeli v 7. kole druhé ligy do Náchoda. Z průběžného stavu 3:3 nakonec v bojovném zápase s pouhými dvěma remízami vyválčili výhru 5:3 a v tabulce se posunuli na 7. příčku.

Skóre zápasu hraného jako všechny ligové soutěže na osmi šachovnicích se načalo remízou Vojty Mejzlíka v přibližně vyrovnané pozici. Ruda Zezula nastoupil letos poprvé, ale nerozehranost nebyla vůbec znát. Černými pohodlně vyrovnal a když se dal soupeř zlákat k oběti figury, počítal Ruda přesně a soupeři nedal žádnou šanci. Nadějný vývoj stavu utkání byl pak trochu pozdržen, neboť Tomáši Mrazíkovi se partie vůbec nevyvedla. Za pěšce obětovaného v zahájení nedostal žádnou protihodnotu. Soupeř hrál v této fázi velmi pozorně a když ještě pěšci ovládl střed, rozhodl se Tomáš nečekat na pomalou smrt a pozici riskantně přiostřil. I s tím se soupeř pral statečně, ale přece udělal chybu a Tomáš toho mohl využít vyrovnáním šancí v původně prohrané pozici. Nestalo se však a po ztrátě kvality směřovala partie k rychlému konci, po výměně dam byl stav vyrovnán na 1,5 : 1.5.

Opět spolehlivý výkon předvedl Pavel Dittrich, opora týmu. Černými nejprve vyrovnal a když soupeř nevyřešil správně postup na dámském křídle, přešel k protiútoku, v koncovce získal pěšce a brzy po malé kombinaci dalšího. Proti dvěma spojeným volným pěšcům to pak soupeř nezkoušel ani v koncovce nestejnopolných střelců a opět jdeme do vedení. Víťa získal proti svému mladému soupeři v koncovce pěšce, ale všichni tři Víťovi pěšci v koncovce s věžemi a střelci byli izolovaní a přes soupeřova silného krále nebylo jak se dostat, proto jsme se museli spokojit s remízou, průběžně vedeme 3 : 2. Davidu Mičulkovi se letos nedaří, přesto se do soupeře pustil s vervou a nabídl oběť figury. Soupeř ji nemohl dobře přijmout, ale ubránil se a vytvořil si protišance. David neudržel vyrovnanou pozici, otevřel se sloupec na jeho krále a ve spojitosti se soupeřovým daleko postouplým pěšcem pak partie přešla do dámské koncovky, bohužel prohrané. Vyrovnáno na 3 : 3 a zbývá dohrát dvě partie. V obou máme v koncovkách pěšce navíc, ale není jisté, zda se některou z nich podaří zrealizovat k výhře.

Petr Walek přemýšlel nad svým prvním tahem 5 minut – zvažoval, jestli má na soupeře hrát Ruskou nebo Sicilskou. Výběr slovanského zahájení se ukázal jako velmi prozíravý. Již od 10. tahu měl Petr hrající s černými figurami výhodu a udržoval si ji přes postupné výměny až do koncovky. Opět se potvrdilo, že nestejnopolní střelci jsou při účasti věží neremízový faktor. V závěru partie Petr jako pavouk umně spletl matovou síť, ze které nebylo úniku. Vedeme 4 : 3! Petr Mičulka dohrával jako poslední. V Bělehradském gambitu získal ze zahájení poziční výhodu, kterou přetavil v zisk pěšce. V této partii vznikla také dlouhá koncovka s věží a střelcem na každé straně, avšak střelci byli tentokrát stejnopolní, což znamená úplně jiný charakter pozice. Když už se zdálo, že se výhoda zmenšuje, našel Petr plán na prosazení krajního pěšce a v závěru si dovolil zasadit hezký gong pro potěšení. Po 5 hodinách bojovného zápasu tak Náměšť v Náchodě vítězí 5:3.

(MIČ)

Zpět na oddíl Šachy