Heroický výkon v derby

Náměšťští šachisté nastoupili v 4. kole 2. ligy v derby proti Caisse Pivovar Dalešice (což je sponzor třebíčského klubu) v zatím nejslabší sestavě, když jim chyběla celá polovina hráčů základní sestavy. Zato hosté nastoupili nejsilnější se třemi mistry. Když shledali sestavu domácích, kteří měli jen na jedné šachovnici hráče s vyšším ELO a na sedmi s nižším, počítali s vysokou výhrou a ani ve snu by je nenapadlo, že budou ještě rádi za remízu.

Zpočátku se začaly papírové předpoklady naplňovat. Petr Halbrštat již na počátku střední hry ztratil figuru a přes veškerou snahu útočit už od svého soupeře s ELO vyšším o 450 bodů žádnou šanci nedostal. Pavel Dittrich získal na počátku střední hry mírnou výhodu, pak se hra vyrovnala a skončila remízou opakováním tahů. David Mičulka si vypracoval výbornou pozici, zahájil útok po krajnici a mohl zvítězit, v kritické pozici si ale nevybral správné braní pěšců a mistr se ubránil. Pak David nesprávně zhodnotil vznikající koncovku nestejných střelců a ještě prohrál. Průběžný stav 0,5 : 2,5 vypadá nepříjemně!

Petr Mičulka se postavil třebíčskému soudci, se kterým už sehráli hodně vzájemných partií. Před lety dokonce hráli spolu ve stejném družstvu 1. ligu – za Třebíč i za Náměšť. Dobří přátelé spolu sehráli jako pokaždé souboj na ostří nože, remízy neznaje. Ve střední hře měl Petr dámu a dvojici střelců, soupeř dámu a dvojici jezdců, na každé straně jen 3 pěšci, takže oba králové byli v ohrožení. V napínavé fázi partie s nedostatkem času na přemýšlení udělal soupeř snad jedinou chybu v partii, zato rozhodující, tři následující přesné tahy vedly k soupeřově kapitulaci. Víťa Kratochvíl musel na počátku střední hry proti mistrovi řešit problémy s nevyvinutým dámským křídlem. Nakonec se mu podařilo vyrovnat hry, ale dostal se do časové tísně. To byl pokyn pro soupeře, aby obětoval figuru za útok. Kalkulace ale nevyšla, Víťa bravurně ubránil hrozby a zůstala mu figura navíc. Zbývalo vyřešit poslední pokus soupeře - prosazení krajního pěšce - a rázem je průběžný stav vyrovnán na 2,5 : 2,5!

Po čtyřech hodinách hry se dohrávaly jen 3 partie a jejich průběh dával tušit velké překvapení, neboť dvě byly vyrovnané a jednu jsme měli šanci vyhrát. Jirka Škaroupka postavil proti mistrovi pevný Caro-Kann. Soupeř si postupně vypracoval výhodu, ale Jirka se dobře bránil a ve věžové koncovce se musel soupeř spokojit s remízou. Průběžný stav 3 : 3. Tomáš Mrazík hrál partii výborně a úřadujícího krajského přeborníka mužů přehrával. Přešel do dámské koncovky s dvěma pěšci navíc. Tady výhra vůbec není snadná, protože kromě plánu výhry je třeba neustále hlídat soupeřovy možnosti na věčný šach. Tomáš vedl koncovku dlouho výborně, ale s ubývajícím časem dovolil soupeři zachránit remízu kuriózním věčným šachem přes celou šachovnici. Škoda, tady jsme doufali ve výhru. Musíme se s tím smířit - dobré je, že energii máme na rozdávání. Za vyrovnaného stavu 3,5 : 3,5 zbývalo dohrát osmou partii.

Vilém Feldvábl je čerstvě počtvrté dědečkem, v tomto radostném stavu byl při oslabení družstva povolán k těžké partii proti soupeři s ELO o 300 bodů vyšším, jímž byl kapitán hostů. V průběhu partie nebyl vidět mezi soupeři rozdíl ani v šachové výkonnosti, ani ve věku - Vilém hrál jako za mlada. Partie nakonec přešla do koncovky střelec proti jezdci se čtyřmi pěšci na každé straně. Přestože se soupeř pokoušel neustále o výhru, Vilém postavil neproniknutelnou pevnost a po 86 tazích a 5 ½ hodinách hry partii proti jednoznačnému favoritovi dovedl do remízy a stal se tak hrdinou utkání. Domácí tak dosáhli neuvěřitelné remízy 4 : 4, přitom nebylo daleko od ještě většího překvapení.

V pátém kole vyjíždí Náměšť do pardubických Polabin, které zatím soutěž vedou beze ztráty bodu. Jestli chceme mít šanci na úspěch, musíme nastoupit k poslednímu zápasu v roce 2017 v nejsilnější sestavě!

(MIČ)