Hosté odjeli do Hradce Králové s prázdnou

Náměšťští šachisté přivítali v 8. kole druhé ligy Slavii Hradec Králové B, která byla v průběžné tabulce na bronzové příčce. Po soustředěném výkonu se zápas mimořádně vydařil, Náměšť dosáhla vysoké výhry a favorité odjeli do královského města bez zápasových bodů. Náměšť se po třech zápasových výhrách v řadě v tabulce posouvá již na 5. příčku.

I když má Petr Mičulka ve svých partiích málo remíz, tentokrát nabídl s vědomím své zdravotní indispozice remízu již v raném zahájení. Soupeř odmítl a Petr dohrál nakonec po 5 hodinách jako poslední. Útěchou mu byla jen hra spoluhráčů a příznivý vývoj skóre. Tomáš Mrazík již v raných zápletkách střední hry trestal soupeře za nepřesnosti a když Tomáš získal kvalitu s pokračujícím tlakem a soupeř vzdal již v 16. tahu, vedeme 1:0! Ruda Zezula měl za soupeře mezinárodního mistra, který i ve věku 84 let má ELO skoro o 200 bodů vyšší než Ruda. Ve složité střední hře 22-letý Ruda prokázal lepší propočet, šel do materiální výhody, a přestože měl krále dlouho bez rošády, ohrozit ho nenechal. Soupeř nemohl dobrat materiál zpátky pro slabost osmé řady a tak brzy vedeme už 2:0. Vojta Mejzlík postavil holandskou výstavbu a brzy si dámou „drze“ dobral pěšce mezi soupeřovými figurami. Ty však neměly souhru a Vojta pak výhodu stupňoval, po rošádě ovládl centrum svými pěšci. Soupeř se ještě odhodlal k zoufalé oběti, ale Vojta byl dnes už druhým, kdo vyhrál černými v 16 tazích! Dnes se dějí věci, po dvou hodinách hry vedeme 3:0!

Víťa Kratochvíl měl za soupeře mezinárodního mistra. Ten zvolil proti sicilské podezřele přímočarý postup. Vyměnily se dámy a Víťa stál opticky lépe, ale konkrétní zvyšování výhody nebylo vidět. Objektivně nikdo se soupeřů neudělal chybu a před 40. tahem skončila partie korektní remízou opakováním tahů, průběžný stav je 3,5:0,5, ze zbývajících čtyř partií nám na výhru v zápase stačí 1 bod. Ten získal vzápětí Jirka Škaroupka, který po lavírování ve střední hře obětoval dva pěšce a v složité pozici přes několik oboustranných nepřesností v časové tísni slavil Jirkův útok úspěch - 4,5:0,5 a 3 zápasové body jsou doma!

Aby toho nebylo dost, Petr Walek po dlouhém lavírování spolu s ubývajícím časem na přemýšlení na obou stranách umístil své kobyly na opěrné body na královském křídle. Pozice byla přísně objektivně stále vyrovnaná, ale soupeř musel najít správný obranný plán. Stačil jeden jeho nepřesný tah a po Petrově následujícím tahu již stál na prohru, překročení času jen zkrátilo jeho utrpení. Skóre neuvěřitelně narůstá. Opora týmu Pavel Dittrich zvolil nenáročné Opočenského zahájení, získal převahu v centru a trpělivě vylepšoval postavení vlastních figur. Pak nastoupil pěšci na královském křídle, soupeř šel mezitím do časové tísně. Konec partie byly pro Pavla šachy radosti, Pavel soupeřovy figury postupně vytlačil ze šachovnice, diagram závěrečné pozice je symbolický pro vývoj dnešního zápasu. Vedeme 6,5:0,5. Petr Mičulka (opět) dohrával jako poslední. Nejprve vyrovnal hry, pak ale dovolil soupeři silného centralizovaného jezdce a tlak na sloupci „d“. Pozice byla stále v mezích mírně lepší pozice pro soupeře, ale v páté hodině hry udělal Petr několik chyb a soupeř přešel do vyhrané pěšcové koncovky, čímž zaznamenal čestný úspěch hostů a výsledek upravil na konečných 6,5:1,5 pro Náměšť. Nečekané, ale zasloužené vítězství!

 (MIČ)

Zpět na oddíl Šachy