Bitva u Chlumu dopadla podle očekávání

Náměšťští šachisté vyjeli k zápasu 9. kola druhé ligy do hostince U polních myslivců necelých 100 metrů od Muzea války na Chlumu 1866. Před 152 lety se zde odehrála počtem vojáků (440 000) největší bitva na našem území, kdy Prusko porazilo Rakousko. Nyní jsme hráli proti ŠK Lípa v roli outsiderů, protože jsme hráli v silně oslabené sestavě, za Náměšť nastoupili jen 3 hráči základní sestavy a zahráli si všichni náhradníci. Domácí nastoupili v silné sestavě, takže proti našim hráli na 5.-8. šachovnici hráči o 300-400 ELO bodů silnější. Přestože bojovali srdnatě stejně jako všichni ostatní, odjeli jsme nakonec s vysokou porážkou a ještě nemáme jistotu udržení v soutěži pro příští sezonu.

Vojta Mejzlík hrál proti mistrovi svou oblíbenou Skandinávskou obranu. Soupeř se dostal postupem centrálního pěšce do pozice se silným střelcem, který omezoval krále po velké rošádě. Když soupeř zaútočil na dámském křídle, situace byla beznadějná a Vojta udělal soupeři radost - nechal si dát mat jezdcem. Vilém Feldvábl se držel dlouho, ale ve střední hře výměnou na g6 otevřel soupeři sloupec f na svého krále a partie byla brzy rozhodnuta v náš neprospěch. David Mičulka měl za soupeře též mistra. Přechod ze zahájení do střední hry ještě zvládl, ale pak podcenil výměnu v centru, po které soupeř vystupňoval tlak. Prohráváme již 0:3. Petr Mičulka rozehrál svou oblíbenou variantu, ale výhodu ze zahájení nezískal, naopak soupeř začal „zlobit“ na dámském křídle. Na to reagoval postupem v centru, a když se soupeř nadále snažil na dámském křídle, zaútočil Petr na krále, obětoval jezdce a provedl matový útok. Průběžně prohráváme 1:3 a průběh zbývajících partií dovoluje jen uvažovat o výši skóre - na zvrat to tentokrát nevypadá.

Štefan Paulenda si jako poslední hráč soupisky zahrál v 82 letech ve 2. lize, a rovnou proti kandidátu mistra. Do 15. tahu měl vyrovnanou pozici, ale pak dopustil dvojúder dámou, načež zkušený soupeř získal několik pěšců a převedl partii do vyhrané koncovky. Mirek Horák měl jako jediný soupeře „horšího“ než kandidát mistra. Jeho 15-letý soupeř jím však jistě brzy bude, před touto partií měl bilanci 3 výhry a 1 remízu. Mirek hrál partii tak, že nebyl vidět rozdíl ani výkonnostní, ani věkový 55 let a ještě ve 24. tahu stála na šachovnici vyrovnaná pozice. Poté mladý soupeř získal výhodu střelce za 2 pěšce a Mirek se po 4 hodinách boje vzdal. Možná trochu předčasně, výhra v závěrečné pozici by ještě nebyla snadná. Zuzana Krumlová je útočnice, pustila se ale do útočení ještě před rošádou. Toho soupeř využil a dosáhl vyhrané pozice. Bál se však razantně zaútočit a vzápětí udělal hrubou chybu, když ztratil celou věž. Rázem se pozice otočila a Zuzana potřebovala ještě uhlídat svého krále před útokem. Bohužel, na výhru stála jen 4 tahy, poté přestala krýt pole h5. Soupeř, přestože o pár tahů později neviděl několikatahový mat, už Zuzaně šanci nedal a partii dovedl k výhře. Po 4 hodinách hry byl stav 1 : 6 v náš neprospěch a Petr Walek právě překonal časovou tíseň. Pak bojoval ještě přes hodinu, z lepší koncovky to dotáhl do vyhrané, ale pak se do hostince začali trousit výletníci a hlučnost udělala zbytek zápasu neregulérním. Soupeř zaktivizoval krále a začal hrozit. Petr pak nabídl remízu. Soupeř mohl dát věčný šach, po chvíli uvažování remízu přijal. K našemu štěstí - závěrečnou pozici mohl ještě vyhrát. Prohráváme 1,5:6,5 a ve zbývajících dvou kolech ještě potřebujeme zabodovat.

(MIČ)

Zpět na oddíl Šachy