Zpráva o konání mistrovství světa šachových seniorů v České republice zvedla tlak řadě šachových veteránů u nás, členy našeho šachového oddílu nevyjímaje.
A když se jakýmsi nedopatřením ocitl v kategorii seniorů i hlavní hybatel šachového života v Náměšti – ing. Petr Mičulka, bylo téměř jisté, že reprezentant ŠO TJ Náměšť nebude v Mariánských Lázních chybět.
K Petrovi se rozhodla připojit po delším zvažování i moje maličkost, i když má šachová výkonnost v posledních dvaceti letech výrazně poklesla a šachy už beru k ostatním lékům jen jako protialzheimerovský medikament.
Do Mariánských Lázní se sjelo 18. listopadu téměř 500 šachových veteránů, z toho na 30 velmistrů a velmistryň a desítky dalších šachistů honosících se nějakým mezinárodním titulem. Jména mistrů světa Gaprindašvili, Vaisser i další slavná jako Svěšnikov, Vasjukov či Jansa, dávala tušit, že se účastníme vskutku mimořádné šachové akce. Snad jen současně probíhající zápas o titul mistra světa mezi Carlsenem a Karjakinem v New Yorku budil v šachové obci větší pozornost.
Abych v kategorii „těch nad hrobem“ (65+, Petr hrál 50+) přece jen neudělal velkou ostudu, sehrál jsem tři přípravné turnaje ve Vsetíně, Říčanech a Plzni a doufal, že s odumíráním mozkových buněk jsou na tom stejně i ve zbytku světa.
Kategorie 65+ se hrála v reprezentativním mariánskolázeňském hotelu Monty, kde kromě exkluzívního prostředí byly obdivuhodné i ceny (láhev neperlivé vody za 80,-Kč). My s Petrem byli ubytováni v daleko skromnějších podmínkách v hotelu Polonia, jeho poloha uprostřed hlavní lázeňské třídy nám však umožnila vychutnat tu pravou lázeňskou atmosféru v blízkosti hlavních pramenů a kolonád. Ty prameny bylo nutno všechny ochutnat a kdoví, zdali jejich působení, kromě jiných účinků, nemělo vliv i na naši šachovou výkonnost. Všech šest zástupců šachové Vysočiny (2 z Třebíče, 2 ze Žďáru a 2 Náměšťáci) totiž podalo výkon nad své možnosti a umístilo se v konečném pořadí lépe, než bylo jejich nasazení při startu turnaje. Mnohem zajímavější než turnajové výsledky však byl Babylon více než 50 národů ze všech kontinentů, řada kontaktů a rozhovorů, navázání přátelství a upevňování hlavní myšlenky šachového společenství obsažené v hesle „Gens una sumus“. Např. 11 mých soupeřů v tomto jedenáctikolovém turnaji zastupovalo jedenáct různých národností ze 4 světadílů a všechny 4 jazyky, kterými velmi nedokonale vládnu – tedy ruština, španělština, němčina a angličtina byly v permanenci. Nejfrekventovanější ovšem byla ruština, té jsme si nejvíce užili během dne volna, kterého jsme využili k výletu do Karlových Varů.
Nezapomenutelné jsou i procházky krásným okolím Mariánských Lázní, které mi kromě 30 geocachingových bodíků přinesly i spoustu nových poznatků o zde pobývajících slavných osobnostech jako J. W. Goethem, K. Marxovi či Edvardu VII. Slova tohoto anglického krále si zvolili pořadatelé jako motto mistrovství: "Viděl jsem celou Indii, Ceylon a všechna lázeňská města Evropy, ale nikde jsem nebyl tak uchvácen poetičností nádherné přírody, jako tady v Mariánských Lázních“.
Příští MS seniorů v roce 2017 proběhne v Itálii a kdoví…