Náměšťáci na MS seniorů v šachu

Když vyšlo najevo, že 26. Mistrovství světa seniorů v šachu se poprvé uskuteční v České republice, vícero našich šachových přátel uvažovalo o tom, že se tohoto klání zúčastní - už proto, že netřeba se kvalifikovat z národních mistrovství. Pohled do občanky a do propozic MS odhalil, že jsou vypsány kategorie od 65 let a též od 50 let výše, tudíž se mohu též považovat za kmeta. Po zveřejnění výhodnějších podmínek pro domácí hráče bylo rozhodnuto. Nakonec jsme z našeho malého městečka a šachového oddílu TJ Náměšť nad Oslavou vyjeli reprezentovat v obou kategoriích – Mgr. Miroslav Horák 65+ a moje maličkost v kategorii 50+.

V Mariánských Lázních se ve dnech 18.-30. listopadu nakonec sešlo asi 500 vyznavačů královské hry – obyvatel více než padesáti států všech světadílů (kromě Antarktidy, ale ta stát ani stálé obyvatele nemá). Rekordní množství účastníků znamenalo, že se hrálo celkem ve třech hotelech. Ubytováni jsme byli v dalším, skromnějším hotelu Polonia, kde jsme při výhledu z balkonu 4. patra měli před sebou nádherný výhled přes park na převážně secesní, neorenesanční a neoklasicistní budovy lázní, kolonádu a to vše lemováno lesy. Mirek chodil ve volném čase lovit kešky, neboť se s vervou zapojil do geocachingu a potřeboval v nové oblasti přidat další desítky nalezených schránek do své osmitisícové sbírky. Svůj volný čas jsme s kamarádem Luďkem Dobešem z Ostravy-Poruby trávili většinou procházkami po okolních lesích, které jsou protkány značenými stezkami (Goetheho, Metternichova a další), často i s naučnými s tabulemi, jako třeba geologický park nebo překrásná rašeliništní rezervace Kladská. Na všech trasách v Mariánských Lázních je řada vyhlídek, odpočívadel a také rozhledny. Po slavnostním zahájení v divadle začal pravidelný režim, každý den od 15 hodin se hrála jedna partie. V jediný volný den jsme si dopoledne zahráli bleskový turnaj, ve kterém jsem si zahrál třeba s hráči z Indie a Venezuely, odpoledne jsme vyrazili do Karlových Varů, kde jsme si vyšlápli na vyhlídku Diana. Denně jsme se potkávali s šachisty z mnoha zemí a navazovali jsme kontakty v různých jazycích. Pravidelně jsme popíjeli různé lázeňské prameny, některé z nich měly příznivé peristaltické účinky a zrychlovaly náš krok.

Mirek Horák ve svém článku skromně nezmínil, že byl se svým ELO 1686 nasazen mezi 265 účastníky kategorie 65+ jako 241. Podal výborný výkon jako za mlada, ještě po 4. kole po výhrách nad Rusem a Australanem figuroval s 2,5 body v první stovce průběžného pořadí. V průběhu 11 kol hrál proti hráčům s ELO mezi 1841-2129 body, tedy se všemi o 1-2 třídy silnějšími. Uhrál celkově vynikající výsledek 4,5 bodu, což odpovídalo výkonu na ELO 1916! Výsledné 196. místo je třeba hodnotit jedině v superlativech. Podrobné výsledky jsou zde: http://chess-results.com/tnr247124.aspx?lan=1&art=1&rd=11&fed=CZE&flag=30&wi=821

Ve své kategorii 50+ jsem byl s ELO 1995 mezi 162 hráči nasazen jako 93. V prvním kole - švédský velmistr Akesson s ELO 2416. Protože na remízu nehraji, šel jsem odvážně do pozice s chameleonem a plánoval jsem útok na krále. Zkušený velmistr však vynutil výměnu dam, po které mi během 10 tahů ukázal, jak se hraje proti izolovanému pěšci. Další prohru jsem zaznamenal ve 3. kole, kdy jsme s Dánem Larsenem sehráli originální partii. Před časovou tísní jsem obětoval figuru a útočil na krále v centru. Velmi sympatický soupeř vše odrazil a v koncovce 2V : V+2S jsem se před matem musel vzdát. Dlouho jsme pak v přísálí spolu analyzovali proběhlou partii a její možné odbočky. V pátém kole můj soupeř, ukrajinský mezinárodní mistr, brzy odbočil z teorie a tak jsem už od 5. tahu musel tvořit. Díky oboustranné fantazii se podařilo vytvořit originální partii, ve které jsem zvítězil. Hned v dalším kole jsem v časové tísni viděl, jak mohl můj soupeř, český mistr, zvítězit. Soupeř to však nenašel a pak jsem dalších 40 tahů bránil horší koncovku a po více než 5 hodinách hry dosáhl remízy. Tentokrát jsme neanalyzovali, protože jsem spěchal, abych stihl do 20:30 večeři. Po 6. kole jsem měl 3,5 bodu a průběžně jsem byl na 51. místě, což bylo nad jakákoliv očekávání. V druhé polovině turnaje už to bylo horší: S dalším Dánem jsem po oběti dvou pěšců za útok na krále přehlédl obranu v podobě křížové vazby. V následující partii jsem měl proti Angličanovi vyhranou koncovku D+S : D s několika pěšci na každé straně. Králem jsem prokličkoval přes celou šachovnici a když přišlo závěrečné matování, začal jsem mít obavy, že už nedostanu večeři. Hrálo se už přes 5 hodin a začínal jsem se na svého soupeře zlobit, proč to ještě nevzdal. Kdybych si vzpomněl na to, co učím v šachovém kroužku, věděl bych, že si musím dát pozor ještě na jedno nebezpečí. Udělal jsem neopatrný tah a teprve tehdy mi to došlo. Už bylo pozdě, soupeř byl na tahu a samozřejmě viděl patovou kombinaci pomocí „šílené dámy“. Musím se smířit jen s remízou! Soupeř se mi omlouval za to, že to tak dlouho tahal: „Sorry“. Usmál jsem se na něj se slovy „my error“. Nakonec jsem z 11 partií získal 5 bodů, výkon 2065 a 90. místo – velká spokojenost. Nebýt slabší druhé poloviny turnaje, mohlo to být ještě lepší. Výsledky 50+ jsou zde: http://chess-results.com/tnr247122.aspx?lan=1&art=1&rd=11&fed=CZE&flag=30&wi=821

Ženské kategorie jsme neobsadili, přesto bylo zajímavé vidět v akci mnohonásobnou mistryni světa Nonu Gaprindašvili (stejně tak mnohé velmistry v kategorii mužů). Oba Náměšťáci si odvážíme hodně nezapomenutelných zářitků šachových i nešachových. Našemu městu jsme určitě ostudu neudělali!

(MIČ)

Zpět na oddíl Šachy