Žerotínské derby nerozhodně, Víťa remizoval s velmistrem

Náměšťští šachisté přivítali v 10. kole druhé ligy družstvo z Velkých Losin. Zámky v obou městech obýval šlechtický rod Žerotínů, nyní došlo na žerotínské derby.

Hosté přijeli jen se šesti hráči, ale napsali na soupisku sedmého a osmého hráče, takže teprve po uplynutí čekací doby 1 hodiny zaznamenali Petr Mičulka a Tomáš Mrazík výhry. Vedeme průběžně 2:0, ale velmi silná sestava hostů, která nastoupila na ostatních šachovnicích, dává tušit, že ani s tímto náskokem nemáme jistý byť jen bod.

Představme si hosty: Na 1. šachovnici nastoupil mezinárodní velmistr Štěpán Žilka s dosud 100% ziskem na 1. šachovnici. Za ním 19letý slovenský mistr FIDE Theodor Holtman, dále mezinárodní mistr Ladislav Stratil, 22letý kandidát mistra Jakub Vaculík, mistr FIDE Vít Valenta a kandidát mistra Vladimír Sohr.

Za domácí nastoupili 4 mladí kandidáti mistra – 19letý Vít Kratochvíl, Vojtěch Mejzlík, 21letý Petr Walek a 20letý David Mičulka, na 5. šachovnici Ladislav Vojtěch – jediný „jen“ s 1. výkonnostní třídou a na 6. desce mistr FIDE Antonín Čížek.

Tondova partie skončila nejdříve, po výměně dam se ve vyrovnané pozici soupeři dohodli na remíze. Víťa Kratochvíl se nebojácně pustil do velmistra a svou aktivní hrou si vypracoval pozici, ve které po oběti věže musel velmistr souhlasit s remízou pro věčný šach dámou na polích h4, f6 a d8. Velmi pěkný Víťův výkon! Poté skončila partie Vojty Mejzlíka, který zahrál svou oblíbenou Skandinávskou obranu, ale slovenský mistr získal převahu a po zisku materiálu se vyhnul Vojtovým možnostem věčného šachu a snížil průběžný stav na 3:2 pro Náměšť. Poté dohrál svou premiéru za Náměšť Láďa Vojtěch, který udržoval mírnou výhodu a poté zaútočil na krále. Soupeř hrozby vykryl a podařilo se mu téměř vyrovnat hry. V pěkně vedené partii poté Láďa jediným neopatrným tahem zahodil svou několikahodinovou snahu. S vidinou pokračování útoku přestal krýt pole e3 a po šachu střelcem se musel pro následnou vazbu a ztrátu dámy za věž ihned vzdát. Je vyrovnáno na 3:3!

Petr Walek opět odehrál velkou část partie na půlminutě, jen s přídavky za vykonané tahy. V lepší, ale zablokované pozici nebylo vidět plán, jak zvětšit výhodu, takže došlo k remíze trojím opakováním tahů. David Mičulka si vypracoval černými figurami lepší pozici, na několika místech střední hry i koncovky mohl výhodu zvětšit, ale ani zde se z minimální výhody nepodařilo vydolovat výhru a také v této partii byla po opakování tahů podepsána remíza. Remízou 4:4 skončil i tento bojovný zápas. Náměšť zůstává kolo před koncem se 14 body sedmá, úplnou jistotu setrvání ve 2. lize však ještě nemá. Pokud nechce nechat svůj osud na výslecích dalších tří zápasů posledního kola, potřebuje ve Ždáru získat aspoň remízu.

(MIČ)

Zpět na oddíl Šachy