V roce 1892 byla založena Tělocvičná jednota Sokol v Náměšti nad Oslavou. Generace náměšťských šachistů v první polovině 20. století (Rosenbreier, Uher, Gröling, Mrhač, bří Hadrabové, Porazil, Sysel, Klimeš, Kafka) reprezentovala město převážně v župních a krajských přeborech. V letech 1953-1968 existovala Jiskra Morava. V roce 1960 byla založena Dukla Náměšť nad Oslavou. Šachový oddíl využíval JUGO klub v kasárnách. Jiskra se spojila s Duklou, od té doby se používá název TJ Náměšť nad Oslavou. V té době byl vůdčí osobností a hlavním organizátorem šachového života v Náměšti nestor náměšťského šachu Ing. František Bohdan.

Štefan Paulenda se zúčastňoval armádních soutěží, v roce 1977 získal 1. místo v přeboru letecké armády. V roce 1989 se stal okresním přeborníkem jednotlivců, což se později před zrušením okresů podařilo z náměšťských šachistů ještě Davidu Krumlovi, Petru Mičulkovi a Davidu Kaňovskému.

V době, kdy byl Mgr. Miroslav Horák ředitelem Domu dětí a mládeže, nastal nebývalý rozmach šachové hry mezi dětmi. Šachové kroužky pomohly zviditelnit Náměšť po celé republice, tréninková práce s mládeží přináší ovoce. Na MČR v roce 1996 v Kostelci n. Orlicí a 1997 ve Frýdku-Místku obsadilo náměšťské družstvo ml. žáků vždy čtvrté místo a proniklo tak do absolutní republikové špičky. Na Mistrovství ČR družstev starších žáků v roce 1998 se umístila Náměšť v sestavě Jan Brychta, Petr Bělohlávek, David Kaňovský, Miroslav Horák, Eva Kulovaná a Tomáš Lampíř na 4. místě a čtvrté místo zopakovala i v roce 2000 ve složení David Kaňovský, Jiří Adámek, Petr Bělohlávek, Eva Kulovaná, Tomáš Lampíř a Radek Kulovaný. Mladí šachisté z Náměště se probojovali až do nejvyšší soutěže, Extraligy ČR dorosteneckých družstev, a vydrželi tam 7 sezón. Největších úspěchů dosáhli v sezóně 1997-98, kdy Jan Lacko, Pavel Dittrich, Jiří Horák, Petr Krátký, Monika Sokolová a David Kaňovský vybojovali 3. místo. V téže sezóně dorostenecká rezerva zvítězila v moravskoslezské lize, takže v sezóně 1998-1999 měla Náměšť v Extralize ČR dvě družstva. Takový husarský kousek se předtím podařil pouze dvěma mamutím šachovým základnám – Frýdku-Místku a Plzni.

Velkým úspěchem byla také dvě čtvrtá místa v Extralize dorosteneckých družstev v sezónách 2001-02 (David Kaňovský, Petr Bělohlávek, Veronika Machalová, Eva Kulovaná, Tomáš Lampíř a Radek Kulovaný) a 2002-03 (David Kaňovský, Eva Kulovaná, Tomáš Lampíř, Radek Kulovaný, Josef Žák, Jan Bernášek, Veronika Machalová). Bohužel odchod největších posil znamenal výrazné oslabení družstva, což způsobilo, že v další sezóně se náměšťští dorostenci v extralize neudrželi a spadli do 1. ligy. Až s nástupem nové generace se jim v sezóně 2009/2010 podařilo v 1. lize zvítězit a vrátit se tak po sedmi letech do nejvyšší dorostenecké soutěže.

V soutěžích mládeže jednotlivců dosáhl největších úspěchů David Kaňovský (nar. 1986), který se stal v roce 1996 mistrem ČR do 10 let a následně reprezentoval ČR na MS ve Španělsku. V roce 2000 se stal vicemistrem ČR do 14 let a na ME do 14 let skončil na 13. místě. V roce 2001 se stal vicemistrem ČR do 16 let. Mezi dívkami dosáhla na nejvyšší mety Eva Kulovaná (nar. 1987), vicemistryně ČR dívek do 14 let z roku 2000, v roce 2001 se ve stejné věkové kategorii stala mistryní ČR. V roce 2004 vybojovala s družstvem juniorek ČR 2. místo na ME, na MČR získala mezi ženami bronz a současně se stala mistryní republiky dívek do 16 i 18 let. Koncem roku reprezentovala ČR na MS dívek do 18 let, kde se umístila na 34. místě. David Kaňovský se taktéž probojoval do uzavřeného finále MČR mužů a v roce 2003 se umístil na 11. místě. V roce 2004 skončil na 10. místě na MČR v rapid šachu. Eva Kulovaná se umístila na MČR žen v rapid šachu 2003 na 3. místě a v roce 2004 na 4. místě. S rostoucí silou těchto dvou velkých talentů Náměště však nestačil v podstatě skromný náměšťský oddíl jejich šachovým potřebám, proto změnili svá působiště a dnes jsou hráči Agentury 64 Grygov (David) a ŠK Gordic Jihlava (Eva). Štafetu pak převzala další generace, především Josef Kratochvíl (který je dnes hráčem ŠK Caissy Třebíč), Rudolf Zezula, David Mičulka a Víťa Kratochvíl, kteří dnes patří k celorepublikové špičce ve svých kategoriích. Nikde však není psáno, že se někdo z trojice David, Eva, Pepa do Náměště jednoho dne nevrátí...

Ohromný vzestup úrovně mládeže se promítl i do mistrovských soutěží družstev dospělých. Až do druhé poloviny devadesátých let byla maximem účast v oblastním přeboru 8-členných družstev. V sezóně 1999-2000 se Náměšti v sestavě Petr Mičulka, Milan Smištík, David Kruml, David Kaňovský, Pavel Dittrich, Karel Mucha, Petr Krátký, Vlastimil Chlubna, Pavel Fousek, Vilém Feldvábl, Štefan Paulenda, Zdeněk Novotný a Ferdinand Chovanec podařilo soutěž vyhrát a rok nato vyhráli i divizi. V sezóně 2001-02 tak hrála Náměšť poprvé 1. ligu. Sestavu s nejmladším věkovým průměrem ze všech družstev tvořili: David Kaňovský, Jan Brychta, David Brychta, Petr Mičulka, Pavel Dittrich, Oldřich Sedláček, Petr Bělohlávek, Jan Tesař, David Kruml, Miroslav Horák jun., Eva Kulovaná, Jiří Horák, Tomáš Lampíř a Miroslav Horák sen. Nováčkům se soutěž nepodařilo udržet, ale příští rok vyhráli 2. ligu a v sezóně 2003-04 bojovali opět v 1. lize ve složení: Petr Velička, David Kaňovský, Petr Bělohlávek, Michal Novotný, Pavel Dittrich, Eva Kulovaná, Petr Mičulka, Jan Tesař, Zdeněk Krčmář, David Brychta, Jan Brychta, Miroslav Horák jun., Tomáš Lampíř, Jiří Horák a Miroslav Horák sen. Tentokrát již byli rovnocennými soupeři všem, ale série nejtěsnějších porážek v historicky nejvyrovnanější 1. lize znamenala opět sestup. Velkých úspěchů dosáhli náměšťští šachisté na Mistrovství ČR čtyřčlenných družstev. V roce 2003 se sestava David Kaňovský, Pavel Dittrich, Petr Mičulka, Miroslav Horák jun. a Petr Krátký umístila na 8. místě a v roce 2004 bojovali David Kaňovský, Martin Petr, Petr Bělohlávek, Petr Mičulka a Jan Tesař ještě v posledním kole o 1. místo a titul mistrů ČR a až porážka je odsunula na 6. místo.

Nicméně 1. ligu si Náměšť málem zahrála i do třetice: v sezóně 2004/2005 obsadila při rovnosti bodů druhé místo jen díky horšímu skóre před Gordicem Jihlava. 2. místo Náměšť vybojovala i v sezóně 2005/2006, avšak tady o možném postupu nemohlo být ani řeči: 2. ligu totiž suverénně vyhrál Orel Ořechov, který nasbíral skoro až neuvěřitelných 33 bodů, tedy 100%!! Další sezóna 2006/2007 již znamenala pokles a konečné 7. místo a nadcházející sezóna 2007/2008 znamenala pád do Krajského přeboru, neboť družstvo vůbec nemělo formu a získalo pouhý jeden bod za jednu zápasovou remízu. Další dvě sezóny znamenaly výměnu generací, proto 6. a 9. místo z dalších dvou sezón nelze považovat za vyloženě špatná. Avšak jak je vidět z letošní sezóny, snad se blýská na lepší časy a Náměšť brzy postoupí minimálně zpátky do 2. ligy...